Wyjaśnienie pojęć

ALAC (Apple Lossless Audio Codec)

Jest to kodek służący do bezstratnej kompresji dźwięku opracowany przez firmę Apple Inc. Kodek można odtwarzać za pomocą iTunes, urządzenia iPod lub iPhone. Dane skompresowane do około 60 – 70% można dekompresować do dokładnie takich samych danych oryginalnych.

DSD (Direct-Stream Digital)

Jedna z metod zapisywania danych audio; jest to aspekt sygnału używany do zapisywania sygnałów audio na super audio CD i jest cyfrowym sygnałem audio modulowanym przez Δ-Σ. Jest skonfigurowany z szeregu wartości jednobitowych o częstotliwości próbkowania a 2,8 MHz.

FLAC

FLAC oznacza bezpłatny bezstratny kodek audio i jest wolnym bezstratnym formatem zapisu audio. Bezstratność oznacza, że zapis audio jest kompresowany bez jakichkolwiek strat w jakości.
Licencja FLAC zamieszczona jest poniżej.

Copyright (C) 2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009 Josh Coalson

Redystrybucja i wykorzystanie w postaci źródłowej i formach binarnych, wraz lub bez modyfikacji, są dozwolone przy spełnieniu następujących warunków:

MP3 (MPEG Audio Layer-3)

Jest to międzynarodowo standaryzowany schemat kompresji danych audio stosowany w standardzie kompresji video “MPEG-1”. Pozwala uzyskać skompresowane pliki o wielkości 1/11 oryginalnego zapisu utrzymując jakość zapisu dźwięku równoważną muzyce zapisanej na płytach CD.

MPEG (Moving Picture Experts Group), MPEG-2, MPEG-4

Są to nazwy standardów cyfrowych formatów kompresowanych stosowanych do kodowania zapisu video oraz audio. Standardy video obejmują “MPEG-1 Video”, “MPEG-2 Video”, “MPEG-4 Visual”, “MPEG-4 AVC”. Standardy audio obejmują “MPEG-1 Audio”, “MPEG-2 Audio”, “MPEG-4 AAC”.

WMA (Windows Media Audio)

Jest to technologia kompresji sygnału audio opracowana przez firmę Microsoft Corporation.
Dane WMA można kodować za pomocą aplikacji Windows Media® Player.
Dla zakodowania plików WMA należy stosować wyłącznie aplikacje autoryzowane przez Microsoft Corporation. W przypadku stosowania oprogramowania nieposiadającego autoryzacji, pliki mogą nie pracować prawidłowo.

Częstotliwość próbkowania

Próbkowanie oznacza odczyt wartości fali dźwiękowej (sygnału analogowego) w regularnych odstępach czasu i wyrażenie wysokości fali przy każdym odczycie w formacie cyfrowym (tworzenie sygnału cyfrowego).
Liczba odczytów na sekundę nazywana jest “częstotliwością próbkowania”. Im większe wartości, tym bardziej wiernie odwzorowany jest dźwięk.

Impedancja głośników

Jest to wartość rezystancji w obwodzie prądu przemiennego, wskazywana w Ω (ohm).

Większą moc można uzyskać, gdy wartość ta jest mniejsza.

Zakres dynamiki

Różnica pomiędzy maksymalnym nie zniekształconym poziomem dźwięku a minimalnym poziomem dźwięku, który można wyróżnić z szumu emitowanego przez urządzenie.

Współczynnik kompresji

Wyraża on ilość zapisanych na dysku danych wideo/audio odczytywanych w ciągu 1 sekundy. Większa wartość oznacza wyższą jakość dźwięku, ale również i większy rozmiar pliku.

Układ zabezpieczający

Jest to funkcja zabezpieczająca podzespoły przed uszkodzeniem w momencie problemów z zasilaniem, takich jak przeciążenie, przepięcie lub nadmierna temperatura wynikające z dowolnej przyczyny.

Liniowy sygnał PCM

Sygnał ten jest nieskompresowanym sygnałem PCM (Pulse Code Modulation). Jest to ten sam system, który jest używany w przypadku płyt CD z dźwiękiem, ale używa częstotliwości próbkowania o wartości 192 kHz, 96 kHz i 48 kHz na Blu-ray Disc lub DVD i zapewnia wyższą rozdzielczość niż płyta CD.

powrót do góry